۱۳۹۰ فروردین ۲۱, یکشنبه

ویدئویی) ریشه اختلافات اولین نخست وزیر و رییس جمهور انقلاب با آیت الله خمینی


ویدئویی) ریشه اختلافات اولین نخست وزیر و رییس جمهور انقلاب با آیت الله خمینی

چند ویدئو از زبان دو نفر از بنیانگزاران انقلاب اسلامی ایران: مهندس بازرگان (اولین نخست وزیر پس از انقلاب)، ابوالحسن بنی صدر (اولین رییس جمهور پس از انقلاب)، و از زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی، در باره علل اختلاف بازرگان و بنی صدر با آیت الله خمینی و جناح مذهبی.
بنی صدر (اولین رییس جمهور پس از انقلاب) سالها قبل از موسوی و کروبی از اولین کسانی بود که ادعای شکنجه در زندانهای جمهوری اسلامی را مطرح کرد و به آن اعتراض نمود و مورد خشم آیت الله خمینی واقع گردید. وی همچنین از بی قانونی و حکومت "هوچی ها و زورگویان و چماقداران و بنده بخشان" انتقاد میکند (ویدئوهای صدا و سیمای جمهوری اسلامی):
بنی صدر را میتوان از معدود ملی مذهبیون و اطرافیان آیت الله خمینی دانست که توانست با روحانیون دست راستی مقابله کرده و خود را با سیاستهای زیرکانه و اتکا به رای مردم در قدرت نگاه دارد و تلاش کند اصلاحات و ملی گرایی را ترویج دهد و در نهایت پس از ازدیاد فشار به سلامت از ایران خارج شود و به سرنوشت بسیاری دیگر از حامیان اولیه انقلاب که کشته یا زندانی شدند دچار نشود (نظیر قطب زاده، یزدی، آیت الله منتظری، موسوی، کروبی و ...). خود وی در سخنرانی های زیر (در هامبورگ آلمان) در باره خروج خود از ایران میگوید و علت آن را آگاه شدن از معامله محرمانه بین حکومت ایران و آمریکا (ریاست جمهوری ریگان) بر سر گروگانها و ادامه جنگ با عراق میداند. وی جان خود را نیز هنوز در خطر میداند.

اظهارات مهندس بازرگان در باره روشهای استبدادی و اختلاف نظر با آیت الله خمینی (ویدئوی زیر) که خشم حامیان آیت الله خمینی را برانگیخت و در نهایت به استعفای بازرگان منجر شد. بازرگان در گوشه ای از سخنان خود میگوید "همیشه و در همه جای دنیا استبداد از روزی شروع شده است، که یک شاه، یک خاندان، یک طبقه، و حتی یک مکتب خواسته است ولو با حسن نیت و قصد خدمت خود را یگانه مالک، یگانه مسول، و یگانه مامور بر سایرین تصور و بر جامعه تحمیل نموده و اهمیتی بر رضایت و رائ مردم قائل نباشد":

هیچ نظری موجود نیست: